Wasz głos w sprawie SCT i elektromobilności u Andrzeja Dudy. Czy Prezydent skorzysta ze swych praw?

W chwili podpisywania noweli ustawy wprowadzającej obowiązkowe strefy czystego transportu, Andrzej Duda musiał mieć świadomość głosu ponad 9 tysięcy obywateli, którzy w internetowej petycji prosili o powstrzymanie szkodliwych zmian prawa. Prezydent jednak stanął po stronie „zielonego szaleństwa”. Wciąż jednak głowa państwa ma w ręku narzędzia, które mogą pomóc zatrzymać złe prawo. A my staramy się przekonać go do działania!

 

Fundacja Wolność i Własność, koordynując petycję „Nie zamykajcie nam miast!”, pozostawała w kontakcie z Kancelarią Prezydenta RP. To tam na bieżąco napływały – kierowane drogą emailową - Wasze głosy sprzeciwu. Równolegle dopytywaliśmy o losy petycji i zabiegaliśmy o spotkanie w Pałacu Prezydenckim, na którym moglibyśmy naświetlić Prezydentowi nasze racje.

 

Czy Prezydent Andrzej Duda popiera strefy czystego absurdu?

 

Niestety. Wygrała urzędnicza machina. Zaś Kancelaria na nasze pismo odpowiedziała dopiero 23 grudnia 2024 roku, długo po złożeniu na ustawie prezydenckiego podpisu:

 

Potwierdzamy wpływ e-maila Pana Prezesa z 11 grudnia 2024 roku nadesłanego na prezydencką skrzynkę poczty elektronicznej. Dziękujemy za przedstawienie stanowiska Fundacji Wolność i Własność w sprawie uchwalonej przez Sejm RP ustawy z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

Odnotowaliśmy także informację o petycji przygotowanej przez Fundację i umieszczonej na stronie

internetowej: https://nieoddamyaut.pl/petycja/, zawierającej apel do Prezydenta RP o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie prewencyjnym wskazanej wyżej ustawy.

Zapewniamy, że wszystkie opinie, argumenty i postulaty dotyczące regulacji prawnych i rozwiązań systemowych - zgłaszane przez obywateli i różne środowiska - są w Kancelarii Prezydenta RP

traktowane jako istotny element dialogu społecznego i brane pod uwagę w pracach Urzędu.

O treści zgłoszonych przez Fundację postulatach zostało powiadomione także Biuro Prawa i Ustroju Kancelarii Prezydenta RP.

Jednocześnie - jak już zapewne jest Panu Prezesowi wiadomo, 12 grudnia 2024 roku Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz niektórych innych ustaw.

Chcielibyśmy także zauważy, że podejmując decyzje legislacyjne Pan Prezydent bierze pod uwagę różne, czasami przeciwstawne stanowiska i argumenty prezentowane przez ustawodawcę, ekspertów i zainteresowane środowiska.

Walczymy dalej!

 

Przede wszystkim dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Zgodnie z obietnicą i z szacunku do Was, wszystkie głosy sprzeciwu nie tylko trafiły na skrzynkę emailową Kancelarii Prezydenta RP, ale też z początkiem stycznia 2025 r. zostały złożone na Dzienniku Podawczym.

 

Mamy świadomość, że prezydent Andrzej Duda już podjął decyzję w sprawie obowiązkowych SCT. Ale wiemy też doskonale, że jako głowa państwa ma w swoich rękach narzędzia, które mogą jeszcze pokrzyżować plany lobby klimatystów. A wasze głosy sprzeciwu, wydrukowane i złożone u Prezydenta RP, mogą być zachętą do podjęcia działań.

 

Jako Fundacja Wolność i Własność, skierowaliśmy do Pałacu Prezydenckiego kolejne pismo. Informujemy w nim o złożeniu w dniu 8 stycznia 2025 r. Waszych podpisów oraz wnioskujemy do Andrzeja Dudy o pro-obywatelskie działanie!

 

W piśmie kierowanym do Prezydenta RP wskazujemy na już widoczne fatalne skutki przyjętej nowelizacji. Dla przykładu - już teraz władze Krakowa, powołując się w trakcie konsultacji społecznych na nowelizację, wskazują na obowiązek istnienia strefy i brak znaczenia woli mieszkańców w tym zakresie (nawet wyrażonej w ramach potencjalnego referendum lokalnego). Padają propozycje dotkliwe tak dla mieszkańców, jak i osób dojeżdżających do Krakowa do pracy, nauki, szpitali...

 

A fakty są takie, że podczas konsultacji społecznych Krakowianie w przytłaczającej większości sprzeciwiają się strefie! Ten głos jest ignorowany. Ale podobnie stało się na etapie procedowania nowelizacji ustawy w Sejmie oraz wcześniej – w trakcie przygotowywania projektu przez rząd. Czy właśnie o takie zasady życia społecznego nam chodziło?

 

W związku z tym, mając na uwadze fakt, że Pan Prezydent może skorzystać z prawa inicjatywy ustawodawczej, aby zmienić ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych, a także może złożyć wniosek o zbadanie konstytucyjności tej ustawy w zakresie unormowań dotyczących SCT, będziemy apelować do Pana Prezydenta o korzystanie ze swych uprawnień w celu ograniczenia negatywnego wpływu tego aktu na obywateli. W związku z tym nadal liczymy na osobiste spotkanie z Panem Prezydentem lub reprezentującymi Pana urzędnikami - czytamy w piśmie FWW.

 

Liczymy, że ta obywatelska prośba, wzmocniona Waszymi głosami sprawi, że tym razem Prezydent RP pochyli się nad przyjętymi zapisami ustawy i zatrzyma „zielone szaleństwo” jakie aktualnie obowiązujące prawo rozpętuje w miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców.

WESPRZYJ WOLNOŚĆ & WŁASNOŚĆ
Nasza fundacja broni normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich,
niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.
Każde otrzymane wsparcie przekazujemy na cele statutowe, w tym realizację akcji społecznych.
Zaufały nam tysiące Polaków - dołącz do nich!
WESPRZYJ
WOLNOŚĆ I WŁASNOŚĆ
Nasza fundacja broni normalności, sprzeciwia się łamaniu praw obywatelskich, niszczeniu wolności działalności gospodarczej i rozpadowi więzi społecznych.
Każde otrzymane wsparcie przekazujemy na cele statutowe, w tym realizację akcji społecznych.
Zaufały nam tysiące Polaków - dołącz do nich!
Copyright 2025 by Fundacja Wolność i Własność